Iyengar jóga – Přirozená příprava na porod

Datum / čas
Date(s) - 04.10. 2015
11:00 - 17:00

Místo konání
Yogajoga studio

kategorie ne kategorie


Tento workshop nabízí současně úvod do Iyengar jógy pro těhotné a srozumitelnou přípravu na porod.

Termín & čas

neděle 4. 10.

11:00 – 13:00

První sekce je určena pouze pro těhotné ženy. Jedná se o úvod do Iyengar jógy pro těhotné. Ukážeme si, jak jedinečné prvky Iyengar jógy jsou obzvlášť vhodné pro nastávající maminky: použití pomůcek, důraz na správné nastavení těla a prodloužení, rovnováha mezi flexibilitou a sílou… Prováděním jednoduchých pozic a akcí ženy ucítí, jak mohou vytvořit více prostoru v těle, uvolnit napětí, být více uzemněné, lépe dýchat a soustředit se.

Jsou vítány všechny ženy v jakékoliv fázi těhotenství a s jakoukoliv zkušeností s jógou!

14:30 – 17:00

Druhá část workshopu bude věnována párům. Nastávající rodiče budou vedeni skrz různé fáze porodu, od raných kontrakcí až po samotný porod. Vyzkoušíte si různé pozice: stojné, sedící, pozice v dřepu a kleku, v lehu na zádech, které vám nejlépe pomohou zvládnout vzrůstající sílu stahů. V této “aktivní části porodu” je role partnera pro ženu klíčová zejména co se týče podpory, masírování a uklidňování.

Pokud se budoucí otec nemůže dostavit, žena může přijít sama nebo s doprovodnou osobou, která ji bude při porodu doprovázet.

V tomto velmi praktickém a prožitkovém workshopu žena objeví sama v sobě nástroje, jak si poradit se sílou kontrakcí a partner se naučí, jak ženu podpořit a jak se účastnit porodu společného potomka a nebýt pouze svědkem.

Inspirací pro workshop byla různá setkání i zkušenosti: především práce Frederica Leboyera, Michela Odenta, Janet Balaskas – a mnoha dalších – jejichž vize spočívá v lidštějším, přirozenějším a aktivnějším přístupu k porodu; a také vychází z vlastní zkušenosti s těhotenstvím a porodem osvícené jógovou praxí a v neposlední řadě z 10 let učení těhotných žen a učení se od nich.

Cílem je pomoci ženám získat sebevědomí a odvahu, aby prošly touto „zkouškou dospělosti“ pomocí síly pocházejí z jejich vlastních vnitřních zdrojů: ženské citlivosti, instinktu a intuici.

Všechny ostatní savci přivádějí děti na svět obratně a kultivovaně. Zdá se, že my lidé jsme tuto schopnost ztratili, protože příliš přemýšlíme a méně jsme ve spojení s vlastním tělem. Jóga představuje ideální disciplínu, protože ukazuje cestu, jak propojit tělo, dech a mysl tak, aby mohly pracovat jednotně.

Když se žena dokáže plně absorbovat do každého stahu a dokáže propojit akci, kterou dělá, záměr a dech, nepocítí žádnou bolest a je autorkou svého porodu místo jeho obětí. Jede na vlně svého porodu jako zkušený surfař namísto toho, aby jím byla zahlcena a zlomena!
Lektorka žije v Holandsku, v ideálním prostředí pro rozvoj její práce. Zde jsou těhotenství a porod vnímané jako normální a zdravý stav. Pokud je žena těhotná, obrátí se na studio s porodními asistentkami. Pokud vše probíhá bez komplikací a neexistují specifické rizikové faktory, ženy rodí doma bez prášků na bolest nebo sedativ. Celková kultura kolem porodu podporuje ženské sebevědomí a nezávislost.