Hodnotitelé mají při zkoušce možnost vybírat z tohoto i předchozích seznamů, aby ověřili udržování jejich praxe.
Sylabus
Ásany
- Buddhasana
- Kapilasana
- Kala Bhairavasana
- Dwi Pada Sirsasana
- Yogadandasana (konečné stádium)
- Paripurna Matsyendrasana
- Kandasana
- Supta Trivikramasana
- Valakhilyasana
- Rajakapotasana
- Padangustha Dhanurasana
- Sirsa Padasana
- Gherandasana I & II
- Ganda Bherundasana
- Viparita Salabhasana
- Triang Mukhottanasana
Pránájáma
- Nadi Sodhana – stupně IV a & IV b
- Jelikož to jsou variace Pranayamy , je potřeba být u všech těchto stupňů v kontaktu s učitelem, protože studenti mohou potřebovat určité vedení a reakci na jejich problémy.
- Ale pro pravidelné cvičení je třeba udržovat Ujjayi, Anuloma, Pratiloma a Nadi Sodhana. Někdy dokonce i pravidelně cvičícímu mohou nozdry nebo plíce nebo páteř ukázat cestu, aby si podle toho upravil, co se ten den pro Pranayamu hodí.
- Podobně někdy sedy nemusí pro Pranayamu Místo vsedě lze pro Ujjayi nebo Viloma zvolit polohu vleže.
- Jelikož Bhramari a Kapalabhati jsou podružnou pranayamou, mohou se dělat jednou týdně
- Savasanu a maha mudru může člověk dělat sám.
- Jelikož Sanmukhi Mudra vyžadují citlivé manipulace prstů, mají se naučit na vlastních očích a uších. V loktech a ramenou často vzniká akutní bolest; je třeba to zkoušet na sobě a ne na jiných, protože tlak prstů se má přizpůsobit individuálně. Jinak lze doporučit omotání obvazem.
Jako učitel by se člověk měl naučit sám na sobě získat jistotu v umístění prstů, dříve než se o to pokusí se studenty. Zkoušejte to každý den 3-5 min, abyste ziskali pevnost v pažích.
Učitel středně pokročilé vyšší úrovně by to měl trvale cvičit denně, zatímco ostatní asi tak jednou týdně, aby si přivykly jejich prsty, předloktí a ramena, ale nevyučovat to, dokud nedosáhnou alespoň pokročilé vyšší úrovně I.
Pranayama je individuální záležitost a její hloubku je těžké měřit. Hodnotitelé mají pozorovat přístup a správnou metodiku.