Specifika Iyengar jógy

Iyengar jóga je označení metody výuky Hatha jógy, která se zaměřuje na strukturální nastavení fyzického těla postupnou stavbou asány (pozice). Pravidelným cvičením systému asán usiluje o rovnováhu těla, mysli a duše, které napomáhá celkovému zdraví a duševní pohodě. Tato metoda je považována za mocný nástroj, který pomáhá čelit stresu moderního života.

Lze definovat 3 prvky odlišení od jiných metod: technika, sekvence, čas.

Technika znamená důraz na precizní nastavení těla při cvičení ásan (pozic) a pránájámy (dechových technik). Učitel během lekce dává mnoho detailních slovních instrukcí, které pomáhají nejen tělo správně nastavit ale vedou studenta i k hlubšímu poznání sebe sama. Typickým prvkem Iyengar jógy je používání pomůcek (např. bloky, pásky, židle, bolstry atd.). Ty slouží buď jako druhý učitel a poskytují studentovi prostor, prozkoumat danou pozici do hloubky nebo v začátcích jako pomocník pro správné provedení ásany. Učitel také studenty aktivně opravuje, aby probudil život v těch částech těla, na které student ještě mentálně nedosáhne.

Lekce Iyengar jógy je typická logickou následností pozic – tzv. sekvencí, která je důležitá z několika důvodů. Umožňuje studentovi postupně rozpohybovat tělo na mechanické i organické úrovni. Pouze správná kombinace ásan a dechových technik může plně využít potenciál jednotlivých pozic a přinést pozitivní užitek.

Na lekcích Iyengar jógy student zůstává v jednotlivých ásanách delší dobu. Jednak se tím buduje fyzická kondice, jednak delší časový úsek umožní studentovi zkoumat které části těla pracují nadměrně a které naopak nepracují vůbec.